jak mierzyć okna?

Jak wybrać firany i zasłony do małego okna?

Firany i zasłony to bardzo ważny, a dla wielu jeden z najbardziej istotnych elementów wystroju wnętrza. Panujący w wystroju wnętrz minimalizm sugeruje wykorzystanie jedynie rolet, a nawet pozostawienie okien bez dekoracji, jednak tradycyjne firany i zasłony nadal stanowią ważny element dla wielu dekoratorów i właścicieli mieszkań i domów.

Wybieramy firany do małych okien

Wybieramy firany i zasłony – krok pierwszy.

Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o zakupie firan i zasłon do pokoju jest określenie ich funkcji. Czy ma ona być jedynie dekoracyjna, czy również praktyczna – regulować doświetlenie, np. w pokoju dziecięcym, czy zapewniać dyskrecję i osłaniać przed ciekawskimi sąsiadami. Jeżeli w pokoju mamy małe okna, wybór powinien przede wszystkim uwzględniać naświetlenie wnętrza. Firany do małych okien, jak również do tych większych, przede wszystkim muszą współgrać z pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia. Dla małych niedoświetlonych pomieszczeń wybierać należy jasne, lekkie i zwiewne materiały, które dzięki przepuszczaniu światła słonecznego doświetlą pokój. Długość firanek to kolejny element do przemyślenia. Firany sięgające podłogi są zdecydowanie bardziej dostojne, jednak firanki na małe okna nie powinny przekraczać poziomu parapetu lub nawet ¾ wysokości okna. Stosując taką długość firanek, uzyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać jako miejsce dla roślin czy innych dekoracji. Obecne trendy wskazują, że firany na małe okna powinny przede wszystkim charakteryzować się lekkością, zwiewnością oraz jasnymi barwami. Pamiętajmy jednak, że ostateczny wybór powinien być podyktowany stylem i charakterem pomieszczenia, a także barwami ścian i pozostałym wyposażeniem pokoju.

Krok drugi – zasłony

Pomimo tego, że jest to najczęściej ostatni element wyposażenia pokoju, nad którym się zastanawiamy, problem jak dobrać zasłony pozostaje często bardzo trudny do rozgryzienia. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rad i wskazujemy, na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru zasłon.

Po pierwsze wielkość pomieszczenia. Dla optycznego poszerzenia pokoju stosujemy na przykład poziome pasy. Analogicznie, pionowe pasy optycznie podwyższą pomieszczenie. Dla wizualnej zmiany proporcji geometrycznych pokoju warto stosować ciemniejsze zasłony w ciepłych barwach. Pamiętać należy jednak, że takie zasłony pomniejszą pokój. Dlatego ważnym jest wtedy utrzymanie jasnych barw ścian. Delikatne tkaniny ciemniejszych zasłon również nie będą stanowić przeszkody dla światła słonecznego. Zastanawiając się nad tym, jak dobrać zasłony, warto pamiętać, że kolory tworzą charakter pomieszczenia, jednak muszą one współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Dlatego, jeśli masz kłopot z wyborem odpowiednich zasłon, zapraszamy do kontaktu, a pomożemy w wyborze najodpowiedniejszych zasłon do twojego pokoju.

Skomentuj

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   WWW (Site url withhttp://)
* Odpowiedź