jak mierzyć okna?

Wybieramy zasłony do salonu

Salon jest pomieszczeniem, które pełni szczególną funkcję w każdym domu. To nie tylko miejsce rodzinnych spotkań, gdzie możemy się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu w pracy. To także wnętrze reprezentacyjne, do którego prowadzimy gości. Z tego względu warto zadbać o jego odpowiedni wystrój. Stylowa aranżacja salonu zapewni nam komfort i dobre samopoczucie na co dzień, a także zagwarantuje podziw na twarzach znajomych, kiedy przyjdą do nas w odwiedziny. Urządzając salon, należy pamiętać o dodatkach – to one kreują atmosferę wnętrza, nadając mu charakter. Wśród takich właśnie dodatków, które stanowią o klimacie salonu, można wymienić zasłony. Jest to element dekoracyjny, jaki bodaj w największym stopniu wpływa na wygląd całego pomieszczenia i bez którego żaden salon obyć się nie może.

Zasłony do salonu

Co wpływa na dobór zasłon?

Wybór zasłon zależy od wielkości wnętrza. Zazwyczaj salon jest pomieszczeniem o dużym metrażu, ponieważ stanowi strefę spotkań całej rodziny. Taką przestrzeń, zwłaszcza jeżeli obecne są w niej duże okna, znakomicie dopełnią zasłony masywne, długie, kojarzące się z luksusem. Ten sposób wyeksponowania okien nie sprawdzi się natomiast w przypadku wnętrz mniejszych – będzie to zbyt przytłaczające i doprowadzi do dodatkowego optycznego zmniejszenia pomieszczenia.

Zasłony należy również dobierać zgodnie z wprowadzonym w pomieszczeniu, a nawet w całym domu, stylem. Jeżeli jest to aranżacja nowoczesna, wykorzystanie tradycyjnych kotar stworzy efekt groteskowy. W przypadku dużych, oszklonych przestrzeni, na przykład całych ścian, lepiej postawić na rozwiązania nowoczesne – lekkie tkaniny i modne wzory. Spójność stylistyczna to klucz w urządzaniu wnętrz, które mają być atrakcyjne pod względem wizualnym.

Kolejną ważną kwestią jest kolor. Harmonijny wygląd całości można osiągnąć poprzez unikanie kontrowersyjnych połączeń, na przykład mnożenie wzorów. Do gładkich ścian dobrze pasować będą zarówno gładkie, jak i wzorzyste zasłony. Jeśli chodzi o dobór barw, neutralne beże, szarości i biel sprawdzą się w każdej aranżacji. Aby uniknąć efektu rażącej w oczy pstrokacizny, najlepiej wystrzegać się połączeń ostrych barw z innymi żywymi kolorami. Stonowany wystrój w salonie jest wskazany również ze względu na funkcję wypoczynkową, jaką ma pełnić to pomieszczenie.

Dekoracyjny charakter zasłon nie może przejść bez echa. Wybierając zasłony, warto zwrócić uwagę na ich kolor, tkaninę, z jakiej są wykonane, wzór czy sposób, w jaki materiał układa się po zawieszeniu i podciągnięciu. Pod tym względem bardzo atrakcyjnie prezentują się modne rolety rzymskie, które układają się w niezwykle efektowne zakładki. Nie tylko wzór, ale już sama forma tych rolet decyduje o ich dekoracyjności.

Zasłony w salonie – praktyczna dekoracja

Nie można również zapomnieć o funkcjonalności. Zasłony mają za zadanie zaciemniać pomieszczenie, mogą również stanowić barierę odgradzającą wnętrze od wścibskich spojrzeń osób trzecich. Z tego względu najlepiej jest wybrać model, który cechuje łatwość obsługi. Jeśli w domu mieszkają dzieci, ważnym czynnikiem wyboru będzie podatność na zabrudzenia oraz sposób czyszczenia zasłon. Wykonane z poliestru rolety rzymskie będą w takim przypadku świetnym rozwiązaniem – usuwanie powstałych na nich delikatnych plam nie nastręcza bowiem większych trudności. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. W przypadku zabrudzeń intensywnych należy skorzystać z usług pralni chemicznej.

Wybór zasłon często bywa podyktowany indywidualnymi preferencjami klientów. Często wiąże się to z przyzwyczajeniami. Warto zwrócić uwagę na nowości i udogodnienia, jakie pojawiają się na rynku. Zasłony z dodatkową opcją zaciemniania, tzw. blackout, a może transparentne? Wszystko zależy od usytuowania salonu pod względem stron świata (ekspozycja od strony południowej będzie wymagała większego zaciemnienia). Co więcej, jeżeli w salonie znajduje się telewizor, warto zdecydować się na dobrze zaciemniające rolety, tak, by ekran był dobrze widoczny także w słoneczne dni.

Skomentuj

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   WWW (Site url withhttp://)
* Odpowiedź