jak mierzyć okna?

Jaki materiał na zasłony?

Odpowiednia oprawa okien ma znaczenie zwłaszcza w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Wówczas konieczne jest zastosowanie żaluzji bądź rolet, które dobrze zaciemnią wnętrze, chroniąc meble przed zniszczeniem, a pokój przed nadmiernym nagrzaniem. Zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne jest zresztą po prostu niekomfortowa. W mocno nasłonecznionym pomieszczeniu szybciej stajemy się senni, a dodatkowo są to warunki nieodpowiednie do pracy na przykład przy komputerze, a nawet do relaksu przed telewizorem. Dlatego też przedstawiamy przewodnik po materiałach, z jakich wykonuje się zasłony. Mając bowiem odpowiednią wiedzę na ten temat, można zgodnie z własnymi preferencjami dobrać zasłony, które będą efektownie wyglądać, a zarazem zaciemnią wnętrze w pożądanym stopniu.

Dobór materiału na zasłony

Dobór materiału na zasłony w zależności od ich funkcji

Zależnie od tego, do jakiego pomieszczenia potrzebujemy zasłony, dobór materiału może się różnić. W pokoju dziecięcym lepiej zastosować materiały lekkie i przewiewne, a także łatwe w czyszczeniu. Warto dopasować materiał do stylu, w jakim jest urządzone wnętrze. Tradycyjne szyfonowe firanki nie wpasują się w styl minimalistyczny – chyba że zależy nam na przełamaniu konwencji. Wówczas można pozwolić sobie na eksperymenty. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wielkość pomieszczenia. W salonie o dużym metrażu wskazane jest zastosowanie zasłon z cięższych materiałów – tego typu masywniejsze dekoracje odpowiednio wyeksponują przestrzeń okienną, podkreślając reprezentacyjny charakter wnętrza. Możliwe jest wówczas użycie tkanin wzorzystych, w ciemniejszej tonacji. Z kolei w mniejszych pokojach lepiej sprawdzą się lekkie, zwiewne firanki czy zasłonki w jasnych, stonowanych kolorach – najlepiej gładkie bądź z subtelnym wzorem. Większe dekoracje mogą przytłoczyć, optycznie zmniejszając pomieszczenie i prowadząc do jego nadmiernego zaciemnienia. Zasłony, których przeznaczeniem jest ochrona przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów, powinny być z grubszego materiału, o gęstszym splocie – w takim przypadku cienkie firanki nie wystarczą. Jeżeli natomiast mają one pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną, delikatne materiały będą zapewne mniej problematyczne, bo łatwiejsze w konserwacji. Pamiętajmy, że wybrany materiał warunkuje rodzaj użytego mocowania. Ciężkie kotary wymagają zastosowania mocnego, solidnego karnisza.

Rodzaje materiałów do produkcji zasłon

W sklepach branżowych dostępne są zasłony wykonane z najrozmaitszych tkanin, takich jak:

 • Aksamit – bardzo szykowny i elegancki, kojarzy się z luksusem. Jest jednak problematyczny w czyszczeniu, dlatego nie poleca się wykorzystywać aksamitnych zasłon w pomieszczeniach, w których często przebywają dzieci. Ten materiał wykonuję się z jedwabiu.
 • Tafta – jest ciężkim materiałem, który charakteryzuje mieniący się połysk, dzięki czemu dodaje pomieszczeniom blasku. Tę szeleszczącą tkaninę wykonuje się z jedwabiu bądź włókien sztucznych.
 • Mora – przyjemna w dotyku, wykonana z jedwabiu tkanina o charakterystycznym splocie, układającym się w falisty wzór.
 • Brokat – tkanina, bogata w wypukłe wzory. Jest wykonana z jedwabiu przetykanego złotą lub srebrną nicią.
 • Żakard – ozdobny materiał zasłonowy. Jego kolor zmienia się w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Jest to tkanina wykonana z wielobarwnej przędzy, mogą na niej występować nawet drobne wzory, co stanowi o jej atrakcyjności wizualnej.
 • Perkal – cienki materiał wykonany z bawełny, posiada lekki połysk.
 • Juta – szorstka tkanina zasłonowa.
 • Woal – cienki materiał, na którym można wydrukować bądź wyszyć wzory. Wykonana z bawełny albo jedwabiu, jest transparentna.
 • Szyfon – przezroczysty materiał do wyrobu delikatnych zasłon oraz firan.
 • Tiul – cienka tkanina plecionkowa na firany.
 • Poliester – sztuczna tkanina, łatwa w czyszczeniu, mało problematyczna.

Jak widać, możliwości jest wiele. Firmy specjalizujące się w aranżacjach okiennych oferują zasłony z najrozmaitszych tkanin, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Na dekorujonline.pl dostępna jest usługa szycia zasłon i firan na wymiar. To gwarancja satysfakcji i maksymalnego dopasowania otrzymanego produktu do Twoich indywidualnych wymagań.

Skomentuj

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   WWW (Site url withhttp://)
* Odpowiedź