jak mierzyć okna?

Jak kolor wpływa na człowieka? cz.2

Wpływ koloru na nastrój. 

A czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie, dlaczego czujesz się pełna energii po wejściu do jaskrawo czerwonego pokoju? Lub tak spokojna w pięknie neutralnej przestrzeni. Nie? Wielu z nas nie myśli o tym, jak kolor wpływa na ich dom. Zarówno barwa jak i design w naszym domu, powinny tworzyć zamierzoną atmosferę w każdej przestrzeni. Na przykład sypialnia powinna być uspokajająca i relaksująca a salon ekscytujący i dodający energii.

Kolory zmieniają swój charakter, gdy zmienia się ich jasność i nasycenie. Barwa i odcień mają znaczenie dla określonego elementu wystroju wnętrza. Można powiedzieć, że te jasne są przewiewne i sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze. Ciemne z kolei, są wyrafinowane i ciepłe, dzięki czemu pomieszczenia wydają się mieć bardziej intymną atmosferę.

W zależności od użytych kolorów środowisko może zostać stonowane lub obudzone. Niedostatecznie stymulowane środowisko charakteryzuje się słabymi intensywnością kolorów i słabymi lub monotonnymi kontrastami kolorów, podczas gdy nadmiernie stymulowane ustawienie charakteryzuje się mocno nasyconymi kolorami, silnymi kontrastami i / lub zbyt wieloma złożonymi wzorami wizualnymi.

Korzystanie z koła kolorów - podstawy

Jednak w aranżacji wnętrz istnieją pewne podstawy, które należy znać, używając koła kolorów.

Kolory uzupełniające - są to kolory lub odcienie, które są naprzeciw siebie na kole kolorów, takie jak niebieskipomarańczowy lub żółty i fioletowy. Kolory uzupełniające są zwykle używane jako kolory akcentujące w niewielkich ilościach.

Triady - Triady tworzą trójkąt na kole kolorów, jak żółtyniebieski i czerwony; lub pomarańczowyzielony i fioletowy. Te kolory mogą być również używane jako kolory akcentujące, ale muszą być zrównoważone. Jeśli nie, mogą przytłoczyć pokój.

Kolory analogiczne - to grupy kolorów, które znajdują się obok siebie na kole kolorów, np. Czerwonypomarańczowyczerwono / pomarańczowy.

Kolory monochromatyczne - Upraszczając, jest to użycie tylko jednego koloru, ale w odcieniach od ciemnego do jasnego, jak granat do pudrowego błękitu.

Kolory chłodne i ciepłe - kolory chłodne i ciepłe są zwykle używane w celu stworzenia nastroju w pomieszczeniu. Chłodne kolory to błękityzielenie i fiolety, a ciepłe to czerwienie, pomarańczeżółcie i róże.

Nie-kolory - nie-kolory nie występują na kole kolorów, ale nadal odgrywają bardzo ważną rolę w projektowaniu wnętrz. Niekolorowe to szarości, beże, brązybiele i czerń.

4 zasady dotyczące kolorów, które powinien znać każdy kto chce zaaranżować wnętrz

Używanie kolorów jest często najtrudniejszą częścią projektowania wnętrz. To dlatego, że trzeba umieć je zestawić w odpowiednich proporcjach. W przeciwnym razie nie będą ze sobą harmonijnie współpracować. Na szczęście istnieje kilka zasad dotyczących kolorów, których możesz użyć:

Zasada nr 1

Zasada 60-30-10 to najlepszy przyjaciel każdego fana projektowania wnętrz. Bez względu na to, jaka może być Twoja osobista estetyka lub jak chcesz, aby wyglądał Twój pokój, możesz zastosować tę zasadę, aby upewnić się, a twoja paleta kolorów pozostanie zrównoważona. W tej konfiguracji użyjesz trzech kolorów. 60, 30 i 10 odnoszą się do procentu twojego projektu, który będzie składał się na każdy z nich. 

Oto jak to działa: 

Najpierw wybierz jeden odcień, który będzie dominującym odcieniem i zajmujesz około 60 procent pomieszczenia. Zwykle będzie to neutralny lub stonowany odcień, który może zająć dużo miejsca bez uczucia przytłoczenia. Następny będzie twój drugi kolor, który jest zwykle nieco odważniejszy i zajmuje około 30 procent miejsca. Wreszcie kolor akcentujący jest najodważniejszym odcieniem i powinien stanowić pozostałe 10 procent.

Zasada nr 2

Ciepłe kontra chłodne kolory.

Kindergarten: Warm and Cool Colors | Color art lessons, Warm and cool colors, Warm and cold colours

Tradycyjnie odcienie takie jak czerwonypomarańczowyżółty są uważane za ciepłe kolory, ponieważ są bardziej żywe. Po drugiej stronie znajdują się kolory chłodne, czyli niebieskizielony i fioletowy. Wybór koloru z gamy ciepłych lub chłodnych wpłynie na energię przestrzeni. Te w ciepłej barwie nadają pomieszczeniu optymistyczny i przytulny charakter. Można je stosować w jadalni lub kuchni. Z kolei chłodne są bardziej stonowane stąd lepiej sprawdzają się w sypialniach i pomieszczeniach biurowych, w barwa niesie uspokajającą energię.

Zasada nr 3

Uzupełniająca kolorystyka

Ze wszystkich zasad kolorystycznych, którymi posługują się projektanci wnętrz, uzupełniająca się kolorystyka jest często uważana za najprostszą. Dzieje się tak, gdyż zazwyczaj wykorzystuje odcienie, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole kolorów. Oznacza, że ​​otrzymujesz kombinacje takie jak niebieski i pomarańczowyżółty i fioletowy lub czerwony i zielony. Uważaj jest to pułapka! Takie pary kolorów dają niezwykle wysoki kontrast! I choć wnoszą w przestrzeń silną energię, najlepiej stosować je w małych dawkach. Powinnaś myśleć o nich jako o kolorach akcentujących. Nie zapomnij użyć wielu neutralnych, aby zrównoważyć przestrzeń i zapewnić miejsce gdzie oko będzie mogło odpocząć.

Zasada nr 4

Analogiczna kolorystyka

Jeśli masz problemy z nawigacją po kole kolorów, może być dla Ciebie analogiczny schemat kolorów. W tym przypadku wszystko, co musisz zrobić, to wybrać centralny kolor, a następnie użyć kolorów po obu stronach. Tutaj dwa kolory będą kolorami podstawowymi, a trzeci będzie mieszanką tych dwóch. Na przykład czerwonypomarańczowyżółty lub czerwony, fioletowy i niebieski. Ponieważ używasz w tym trzech kolorów, proporcje przydadzą się, aby zapewnić równowagę przestrzeni. Możesz ponownie zastosować regułę 60-30-10, aby zachować proporcje w ryzach. I pamiętaj, że zawsze możesz użyć różnych odcieni tego samego koloru jako innego sposobu na wizualną różnorodność. Co ciekawe, jeśli nie jesteś wielkim fanem żywych odcieni, możesz również wykonać analogiczny schemat kolorów, używając neutralnych kolorów. Zwykle jest to określane jako monochromatyczny schemat kolorów. Tutaj wszystko, co musisz zrobić, to zmieszać razem czerń, szarość i szarość, aby uzyskać elegancki, nowoczesny wygląd.

Kolorowe ABC

 1. Przy wyborze palety kolorów do pomieszczenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważna jest praktyczność. Jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci, trzymaj się z daleka od bieli i innych kolorów, które są trudne w pielęgnacji.

 2. Kolory, które wybierzesz, powinny być do siebie dopasowane lub kontrastowe. Zdecyduj więc, czy chcesz, aby wystrój był harmonijny i relaksujący, czy interesujący i dynamiczny. Uważaj przy wyborze tonów i odcieni.

 3. Musisz dowiedzieć się, jakie kolory działają i gdzie:

  1. energetycznym, a które podnoszącym na duchu i przyjaznym, warto ich użyć w tuż przy wejściu.

  2. uspokajających, odprężających i odprężających i warto używać w sypialniach i łazienkach. Jeśli jednak kolor jest zbyt blady, może stać się denerwujący.

  3. dramatyczny i wyrafinowany mogą pasować do miejsc, gdzie  chcesz stworzyć bardziej formalną atmosferę.

  4. spokojne i kojące, więc jest świetną opcją do sypialni,

  5. pobudzającym powinien być stosowany w małych dawkach. Używaj go tylko jako koloru akcentującego w obszarach, w których chcesz utworzyć kontrasty lub punkty ogniskowe.

Zdjęcie dzięki: <a href='https://www.freepik.com/photos/background'>Background photo created by kjpargeter - www.freepik.com</a>

1 Komentarze

  • Avatar
   Ziane
   gru 1, 2020

   That was a very nice information!

Skomentuj

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
   WWW (Site url withhttp://)
* Odpowiedź